top of page

Senegal Vizesi

Senegal vize hakkında her şey. Senegal vizesi istiyor mu? Senegal vizesi nasıl alınır? Senegal vize ücreti ne kadar?

Senegal Vizesi 

Senegal Vize İstiyor mu?

 

Senegal’in uygulamış olduğu vize prosedürüne göre; Bordo (Umuma Mahsus) pasaport sahipleri vizeye tabidir. Yeşil (Hususi), Gri (Hizmet), Siyah (Diplomatik) pasaport sahipleri ise Senegal’e gerçekleştirmek istedikleri 90 gün süreli kalımlarında vizeden muaftır.

Senegal’e seyahat gerçekleştirmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının vize başvuruları esnasında, sarıhumma aşısı yaptırmaları ve bu aşı kartının aslını Senegal Büyükelçiliği’ne ibraz etmeleri gerekmektedir.

Vizeden muaf olan pasaport hamileri de,  sarıhumma aşılarını yaptırmak ve aşı kartını ülkeye giriş esnasında Gümrük Polisine ibraz etmekle mükelleftirler.

 

Senegal Vize Nereden Alınır?

Ankara Senegal Büyükelçiliğine yapılmaktadır.

Senegal Ankara Büyükelçiliği resmi tatiller haricinde hafta içi her gün saat 10.00’dan 17.00’ye kadar hizmet vermektedir.

Senegal vize başvurusu yapmak isteyen kişilerin, Büyükelçiliğin Konsolosluk birimine şahsen müracaat etmeleri gerekmektedir.

 

Senegal Vizesi Nasıl Alınır?

Senegal’in turistik vize uygulaması bulunmaktadır. Bu vizenin haricinde Ticari, Arkadaş ziyareti ve çalışma vizesi türlerinde vize verilmektedir.

Senegal kapıda vize uygulaması bulunmamaktadır. Bu nedenden Senegal’e seyahat etmek isteyen kişilerin, seyahatlerinden önce vize başvurusu yapmaya yetkili seyahat acenteleri aracılığı ile Senegal Büyükelçiliğinden vizelerini almaları gereklidir.

 

Senegal Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Senegal vize başvurusu, konsolosluk biriminin yoğunluk durumuna göre değişmektedir. Senegal vize başvuruları ortalama 2-4 iş gününde sonuçlanmaktadır.

 

Senegal Vize Fotoğraf Ölçüsü

Senegal vize başvurusu için, birbirinin aynı olan dört adet fotoğraf gerekmektedir. Senegal’e vize müracaatı esnasında ibraz edilen fotoğraflarda ölçü özelliği aranmamaktadır. Ancak fotoğrafların arka plan renkleri beyaz ve daha önce kullanılmamış fotoğraflar olması gerekmektedir.

Solmuş, yıpranmış, ıslanmış, renk değişikliğine uğramış veya fotoğraf arka planında beyaz haricinde renkler kullanılmış fotoğraflar müracaatlar esnasında kesinlikle kabul edilmemektedir.

 

Senegal Vize Başvuru Formu

Senegal Vize Başvuru formu, doldurulması oldukça kolay bir form olup Fransızca-Türkçe dillerinde hazırlanmıştır. 24 sorudan meydana gelen başvuru formunun eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Formun en alt kısmında, vize müracaatı yapılacak tarih, gün-ay-yıl şeklinde yazılmalı ve başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır.

 

SENEGAL VİZE İÇİN İSTENİLEN BELGELER

 

SENEGAL TURİSTİK VİZE

• Pasaport

• 2 adet fotoğraf

• Kimlik fotokopisi

• Uçak ve Otel Rezervasyonları

 

SENEGAL TİCARİ VİZE

•İngilizce veya Fransızca Şirket antetli kağıdına Kaşeli ve imza yetkisi tarafından imzalanmış Senegal baş konsolosluğuna hitaben yazılmış vize talep dilekçesi

• Pasaport

• 2 adet fotoğraf

• Davetiye ( İnglizce Tercümeli )

• Şirketin imza sirküleri fotokopisi

• Faaliyet belgesi ve Oda Sicil belgesi

• Vergi Levhası Fotokopisi

• Ticaret sicil gazetesi fotokopisi

• Kimlik fotokopisi

• Uçak ve Otel Rezervasyonları

 

Senegal 

(Fransızca: le Sénégal), resmî adıyla Senegal Cumhuriyeti (Fransızca: République du Sénégal) , Senegal Nehri‘nin güneyinde, Batı Afrika‘da yer alan bir ülkedir. Batıda Atlas Okyanusu 531 km, kuzeyde Moritanya 813 km , doğuda Mali 419 km, güneyde ise Gine 330 km ve Gine Bissau 338 km sınırı bulunan Senegal’in toplam sınır uzunluğu Atlas Okyanusu dahil 3171 km’dir.[1] Yeşil Burun Adaları Senegal kıyılarının 560 km ötesindedir.Gambiya bu ülkenin 300 km içerisine kadar ilerleyen bir anklav halindedir.

Ülkenin başkenti Dakar‘dır. Dakar, ülkenin ve Afrika kıtasının en batısında bulunan Cap-Vert yarımadasında kurulmuştur. Atlantik Okyanusuna 531 km kıyısı bulunan Senegal’de tarihte çeşitli sömürge kolonileri kurulmuştur. Dakar’ın 300 metre açıklarında bulunan Gorée Adası 19. yüzyılda köle ticareti için kullanılmaktayken günümüzde ise bir turizm merkezi olarak tüm dünyaya köle ticaretinin dehşetini göstermek için kullanılmaktadır.

Senegal, Fransa‘dan bağımsızlığını 4 Nisan 1960 [2] tarihinde kazanmıştır.

 

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölge genelinde bulunan arkeolojik bulgular, Senegal’de tarih öncesi çağlarda da yerleşim olduğunu göstermektedir. Senegal’in bilinen ilk sakinleri Takruriler‘dir. 11. yüzyılda ise Müslümanlığı kabul etmişlerdir. Portekizlilerin 15. yüzyılda Senegal Nehri kıyılarında bazı kolonileri vardı ve ilk Fransız yerleşimi 1659 yılında St Louis’de yapıldı.[3] Ülkenin kuzey batısında bulunan St Louis kenti Fransız Batı Afrika Sömürge Kolonisinin başkentiydi, 1902 yılında ise başkent Dakar’a taşındı.

İngilizler çeşitli zamanlarda Senegal’e sömürge amacıyla saldırdı; fakat 1840 yılında Fransa Senegal’i işgal etti ve 1895 yılında Fransız Batı Afrika Kolonisinin bir parçası haline getirdi. Senegal 1946 yılında Fransız Batı Afrika Kolonisinin diğer parçaları ile birlikte Fransa’nın deniz aşırı topraklarından birisi oldu. 1960 yılının başlarında Mali ile birlikte federe bir federasyon oluşturdular; fakat bu federasyon 4 ay içinde çöktü.

Stratejik olarak önemli bir yerde olan Senegal 4 Nisan 1960 yılında bağımsızlığını kazanmasıyla birlikte Afrika siyasetinde önemli bir rol oynadı. %90’ı siyah ve müslüman bir millet olarak İslam-Afrika dünyası arasında diplomatik ve kültürel bir köprü olmuştur.

Bağımsızlığını kazandıktan sonra Senegal, Fransa’nın nüfuzu altında demokratik hayatına girdi. Léopold Sédar Senghor ilk devlet başkanı oldu ve 1963 yılında bir ihtilal teşebbüsü atlatıldı [4]. 1963 ile 1970 arası başbakanlık makamı kaldırıldı. 1981 yılında gönüllü olarak emekliliğine kadar Senghor ülkenin siyasi hayatı üzerinde çok önemli bir rol oynadı. Senghor’dan sonra devlet başkanı Abdou Diouf oldu. 1983 ile 1991 arası başbakanlık makamı 2.kez kaldırıldı.

Abdou Diouf 1981 ve 2000 yılları arasında devlet başkanlığı yaptı. Diouf daha geniş alanlarda siyasi katılımı sağladı ve ekonomide devlet katılımını azaltmaya çalıştı, diğer gelişmekte olan ülkelerle ilişkilerini güçlendirdi. Zaman zaman iç siyaset üzerinde sıkıntılar yaşadı sokakta şiddet, sınır gerginliği ve Casamance güney bölgesinde şiddetli ayrılıkçı hareketler oldu. Yine de, demokraside kararlılığını sürdürdü ve insan haklarını güçlendirdi. Diouf cumhurbaşkanı olarak dört dönem görev yaptı.

1999 yılında uluslararası gözlemcilerin özgür ve adil gördüğü bir seçimde muhalefet lideri Abdoulaye Wade, Diouf’u mağlup etti. Senegal, bir siyasi partiden diğerine barışçıl bir geçiş yaşadı. 30 Aralık 2004 günü Cumhurbaşkanı Abdoulaye Wade Casamance bölgesindeki ayrılıkçı grub ile bir barış antlaşması imzalamak istediğini duyurdu ancak uygulama aşamasına bir türlü geçilemedi. 2005 yılında müzakerelere hız verildi fakat hâlen bir sonuca ulaşılamadı.

 

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Senegal’de ekili alanların önemli bir bölümü yer fıstığına ayrılmıştır. Bundan başka darı, pirinç, pamuk ve şekerkamışı yetiştirilir. Bol miktarda balık avlanır. En gelişmiş sanayileri yer fıstığı yağı işleme ve balık konserveciliğidir.

1973 yılında Senegal ve diğer Batı Afrika ülkeleri Batı Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğunu (ECOWAS) oluşturdu. Petrol ve Senegal’in en büyük ihraç ürünü olan yer fıstığının[5] fiyatlarının yükselmesi sebebiyle 1970’li yıllarda ekonomide kötü dalgalanmalara sebep oldu, bundan dolayı Senegal turizm ve balıkçılık gibi yeni endüstrilere yönelmek zorunda kaldı.

Ülke için en önemli döviz getirici kalemler arasında turizm sektörü sayılabilir. 1970’li yıllarda başlayan süreç önemli bir döviz getirici kalem olmuştur. Dakar, Thiès ve Ziguinchor turizmde hareketliliğin yaşandığı bölgelerdir. Gelen turistlerin çoğunluğu Avrupalı, yarıdan fazlası ise Fransız’dır.

 

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

 

Casamance Bölgesinden Bir Peyzaj

Güneydoğusu dışında, Senegal oldukça düz ve alçak bir ülkedir. İklimi çok sıcaktır. Kuzeyde sakızağacı ve mimoza, Senegal Irmağı vadisinde de arapzamkı çıkarılan akasya ağaçları yetişir. Orta kesimi çöl gibi kumluk bir alandır. Güneyi ise tropik bitki örtüsüyle kaplıdır. Ülkede yaşayan yabancıl hayvanlar arasında en önemlileri maymun, antilop, aslan ve sırtlandır. Akarsularda timsah, suaygırı ve kaplumbağa bulunur.

Senegal’in başkenti Dakar’daki pembe göl bakteriler hariç hiçbir canlının yaşayamayacağı kadar tuzludur.

 

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Hava Taşımacılığında Dakar Léopold Sédar Senghor International Airport, Batı Afrika hava ulaşımında önemli bir yere sahiptir. İç havayolları olan Air Senegal International Dakar’dan Senegal’in diğer şehirleri yanında uluslararası alanda da gittikçe büyüyen bir şekilde Afrika’nın diğer bölgelerine ve Fransa’ya uçuşlar gerçekleştirmektedir. Diğer taraftan, birçok bölgesel havayolu Dakar’a uçuşlar gerçekleştirmektedir. Turkish Airlines,Ivorian Airlines, Royal Air Maroc, TunisAir, AirMauritanie, Air Cap Vert, Gambia International, Air Algérie, Air Gabon, Cameroon Airlines, Air Guinea Paramount, Air Burkina bunlardan en önemlileri olarak söylenebilir. Ayrıca, Avrupa’dan Dakar’a Air France, SN Airlines, Alitalia, TAP ve Iberia Airlines uçuşlar gerçekleştirmektedir.

Dakar-Bamako(Mali) arasında trenle seyahat etmek mümkün olmakla beraber eski teknoloji ve bozuk raylardan dolayı gecikmelere sıklıkla rastlanmakta ve çok kalabalık olmaktadır.

 

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

 

N’Gor Plajında Oyun Oynayan Senegalli Çocuklar

Yaş Grubu0-1415-6465 ÜstüToplam

Kadın [6]3.369.2584.477.256283.1788.129.692

Erkek [6]3.456.8344.061.602206.2317.724.668

Toplam [6]6.826.1638.538.801489.39615.854.360

Senegal’in nüfus olarak büyüme oranı yüzde 2,94 olmakla beraber, doğum oranı yılda 1000 kişi başına 37,94 doğum, 1.000 kişi başına 8,57 ölüm olarak tahmin edilmiştir. Senegal nüfusunun %45’i 15-64 yaşları arasında, %52’si 14 yaşından küçük ve sadece %3’ü 65 yaşın üzerinde olarak tahmin edilmektedir. Dünya Bankasının 2000 yılında yayınladığı raporda her yıl 125.000 Senegallinin işgücüne katılması beklenmekle birlikte bunların çok azının iş bulabildiği gösterilmiştir, bundan dolayı işsizlik ülkenin kalkınma çabalarına önemli bir engel oluşturmaktadır. Bu nedenle Senegal hükumetinin nüfus kontrol politikaları Senegalli kadınların doğum oranı sınırlamak için tasarlanmış ve benimsemiştir.

 

Demografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Birçok Afrika ülkesinde olduğu gibi, Senegal halkının etnik kökeni de çeşitlilik göstermektedir. Senegal nüfusunu oluşturan birçok etnik grup vardır, bunların %43,3’ü Wolof-Serer, %23,8 Pular, %14,7 Jola, %3 Mandinka, %1,1 Soninke ve %1 Avrupalı ve Lübnanlıdır. Birkaç küçük etnik grup da nüfusun kalan %9,4’ünü oluşturur. Ülkenin %92’si Müslüman, %2’si ise Hristiyandır, yerli dinler ise geri kalan %6’yı oluşturmaktadır. Ülkenin resmî dili Fransızcadır fakat birçok kişi Wolof, Pulaar, Jola veya Mandinka gibi yerli dilleri de konuşmaktadır.

 

İdari Bölgeler[değiştir | kaynağı değiştir]

 

Senegal’in Bölgeleri

Senegal 14,[7] bölgeye bölünmüştür, her bir bölge ”Conseil Régional” tarafından yönetilir. Ülke 45 departman (Départements)’a ve 103 Arondisman (Arrondissements)’a bölünmüştür ve idari görevlilerin kim olacağına Collectivités Locales karar verir.[8] .

Söz konusu bölgelerin aynı isimlerle başlayan merkez bölgeleri vardır ;

 

Başlıca Şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

 

Senegal’in Başlıca Şehirleri

Dakar, Senegal’in en büyük şehridir ve iki milyonun üzerinde sakini vardır. İkinci en büyük şehri ise kırsal alan olarak yönetilmekte olan Touba’dır ve nüfusu yarım milyonu bulmaktadır.

ŞehirNüfus(2005)

Dakar (Guédiawaye, and Pikine)2.145.193

Touba475.755

Thiès240.152

Kaolack181.035

M’Bour170.875

Saint-Louis165.038

Rufisque154.975

Ziguinchor153.456

0545 571 75 71

SENEGAL VİZESİ İŞLEM SÜRESİ

5-7
gün

SENEGAL VİZE ÜCRETİ

150 
Euro
bottom of page